Salon Meblowy Stolarzy Swarzędzkich


Salon Meblowy Stolarzy Swarzędzkich to znakomity pawilon ekspozycyjno-handlowy, będący integralną częścią Cechu Stolarzy Swarzędzkich. Swarzędz to miasto o bogatej historii i tradycjach wytwórczych mebli, którego rozwój w tej branży rozpoczął się na początku XX wieku, a szczególnie intensywnie postępował w latach 20. tego stulecia. Choć na skutek wielkiego kryzysu sytuacja uległa pogorszeniu, już od 1933 roku można było zauważyć poprawę.

W 1934 roku w Swarzędzu zorganizowano I Targi Meblowe, które okazały się ogromnym sukcesem i na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń tego miasta. Aby zaspokoić potrzeby organizacyjne związane z tymi targami, w 1936 roku wzniesiono specjalny pawilon ekspozycyjny o powierzchni 840 m², zaprojektowany przez Edmunda Szafrańskiego. Wzniesiony budynek reprezentował tendencje modernistyczne i nosił nazwę Rzemieślniczego Pawilonu Meblowego.

Dziś, to miejsce przekształciło się w Salon Meblowy Stolarzy Swarzędzkich, który pełni funkcję siedziby Cechu Stolarzy Swarzędzkich, zrzeszającego 75 stolarzy (stan na 2019 rok). Wewnątrz pawilonu można znaleźć stałą ekspozycję mebli produkowanych przez lokalnych stolarzy, co stanowi doskonałą reklamę rzemiosła meblarskiego w regionie. Ponadto, należy zwrócić uwagę na szczególnie cenną więźbę dachową tego obiektu, która wzbogaca jego walory estetyczne oraz historyczne.

Przypisy

  1. a b Piotr Basiński, Swarzędzki Szlak Meblowy, folder informacyjny, UMiG Swarzędz, Cech Stolarzy Swarzędzkich, Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki, PLOT, Poznań-Swarzędz, 2019 r.
  2. praca zbiorowa, Słownik krajoznawczy Wielkopolski, PWN, 1992 r., s. 261, ISBN 83-01-10630-1

Oceń: Salon Meblowy Stolarzy Swarzędzkich

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:7