Philipp Jaffé, urodzony 17 lutego 1819 roku w Swarzędzu, to postać, która pozostawiła znaczący ślad w dziedzinie historii. Zmarł 3 kwietnia 1870 roku w Wittenberdze, gdzie zakończył swoje życie. Był niemieckim historykiem oraz poświęconym wydawcom źródeł historycznych, które pochodziły z tradycji żydowskiej.
Jaffé zyskał uznanie dzięki swojej pracy, która przyczyniła się do lepszego zrozumienia żydowskiej historii i kultury w kontekście niemieckim. Jego wkład w historiografię sprawił, że jego prace są nadal cenione wśród badaczy.
Życiorys
Philipp Jaffé przyszedł na świat w Swarzędzu jako syn Eliasza Jaffé, który prowadził działalność kupiecką w Poznaniu. Jego edukacja rozpoczęła się w gimnazjum w Poznaniu, po czym kontynuował naukę, studiując medycynę w Berlinie.
Wielki historyk i uznany znawca dyplomatyki papieskiej, Jaffé zasłynął jako rzetelny badacz źródeł historycznych. W 1851 roku opublikował swoje monumentalne dzieło, zatytułowane „Regesta Pontificum Romanorum ab condita Ecclesia ad annum p. Chr. n. 1198“, które wprowadziło do obiegu naukowego ponad 11 000 dokumentów papieskich. Jego praca była kluczowym wkładem w badania nad historią Kościoła.
Wśród jego osiągnięć znajduje się również wydanie serii „Monumenta Germaniae Historica“, która miała znaczący wpływ na rozwój badań historycznych w Niemczech. Niestety, jego życie zakończyło się tragicznie – zmarł w wyniku samobójstwa.
Dzieła
Philipp Jaffé, wybitny niemiecki historyk, pozostawił znaczący dorobek literacki, który do dziś inspiruje badaczy i miłośników historii. Jego prace koncentrują się głównie na historii Niemiec oraz na zagadnieniach związanych z chronologią i paleografią. Poniżej przedstawiamy istotne dzieła jego autorstwa:
- „Geschichte des Deutschen Reiches Unter Lothar dem Sachsen”, Berlin 1843,
- „Geschichte des Deutschen Reiches Unter Konrad III”, Hannover 1845,
- „Bibliotheca Rerum Germanicarum”, Hannover 1864–1871,
- „Römische und Mittelalterliche Chronologie und Palaeographie nach Vorträgen von Prof. Ph. Jaffé”, w: Harry Bresslau: Berliner Kolleghefte 1866-1869. Nachschriften zu Vorlesungen von Mommsen, Jaffé, Köpke, Ranke, Droysen (elementa diplomatica 12), redagowane przez Petera Rücka, przy współpracy Eriki Eisenlohr i Petera Worma, Marburg 2007, s. 83–116,
- „Ecclesiae Metropolitanae Coloniensis Codices” (wspólnie z Wilhelmem Wattenbachem), Berlin 1879.
Każda z tych publikacji znacząco przyczyniła się do rozwoju wiedzy o historii Niemiec, a także wzbogaciła naszą znajomość średniowiecznego i nowożytnego kontekstu kulturowego i politycznego tego regionu.
Przypisy
- Rafał Witkowski, Żydzi w Poznaniu - krótki przewodnik po historii i zabytkach, Wydawnictwo Miejskie Posnania, Poznań, 2012 r., s.55, ISBN 978-83-7768-046-9
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Czesław Błaszak | Kazimierz Wenta | Jerzy CzosnowskiOceń: Philipp Jaffé